Ahead of a bumper weekend of representative football, melbournestorm.com.au takes a look at the Melbourne Storm influence on the four matches.

Australia v New Zealand

Friday 2 May, 7:30pm
Allianz Stadium
TV: Channel GEM, LIVE from 7:30

Game note: New Zealand will face a tough task when facing Australia in Sydney on Friday night with five international debutants in Stephen Kearney's side. The Kiwis have not won the annual ANZAC Test match since 1998.

Australia: Billy Slater, Darius Boyd, Greg Inglis, Josh Morris, Brett Morris, Johnathan Thurston, Cooper Cronk, Matt Scott, Cameron Smith ©, James Tamou, Greg Bird, Matt Gillett, Paul Gallen, Daly Cherry-Evans, Boyd Cordner, Nate Myles, Corey Parker; 18th man: Brent Tate

New Zealand: 1. Peta Hiku, 2. Roger Tuivasa-Sheck, 3. Dean Whare, 4. Gerard Beale, 5. Jason Nightingale, 6. Isaac John, 7. Shaun Johnson, 8. Jesse Bromwich, 9. Ben Henry, 10. Sam Moa, 11. Simon Mannering (c), 12. Kevin Proctor, 13. Adam Blair, 14. Siliva Havili, 15. Martin Taupau, 16. Greg Eastwood, 17. Tohu Harris; 18th man: Kenny Bromwich

Fan up and be there when Storm take on the Sea Eagles at AAMI Park in Round 9. Book here.

NSW City v NSW Country

Sunday 4 May, 3pm
APEX Oval, Dubbo
TV: Channel GEM, Delayed from 4pm

Game note: Melbourne Storm 200-gamer Ryan Hoffman will lead the NSW City side after being named captain by coach Brad Fittler. Sunday's clash against NSW Country will be Hoffman's seventh for the representative side.

NSW City: Matt Moylan, Daniel Tupou, Will Hopoate, Dylan Walker, Jorge Taufua, Josh Reynolds, Adam Reynolds,  Andrew Fifita, Beau Falloon, Aaron Woods, Tony Williams, Ryan Hoffman (c), Jamie Buhrer, Darcy Lussick, Michael Lichaa, David Klemmer, Tim Grant; Tyrone Peachey

NSW Country: David Mead, Kevin Gordon, Jack Wighton, Jamal Idris, James McManus, Jarrod Mullen, Tyrone Roberts, Tariq Sims, Mitch Rein, Aiden Tolman, Beau Scott (c), Josh Jackson, Adam Docker, Josh McCrone, Paul Vaughan, Dale Finucane, Robbie Rochow, Shaun Fensom

Samoa v Fiji

Saturday 3 May, 7:30pm
Sportingbet Stadium, Penrith
TV: Fox Sports 1, LIVE from 7:30pm

Game note: Eight matches into his first-grade career, rookie winger Young Tonumaipea has been called into Samoa's line-up. The young Victorian flyer will line-up alongside experienced NRL campaigners such as Krisnan Inu and Reni Maitua.

Samoa: Peter Mata'utia, Daniel Vidot, Ricky Leutele, Krisnan Inu, Young Tonumaipea, Reni Maitua, Penani Manumaleali'i, Sam Tagataese, Michael Sio, David Fa'alogo, Leeson Ah Mau, Dominique Peyroux, Isaac Liu, Junior Paulo, Dunamis Lui, Jesse Sene-Lefao, Suaia Matagi, Carlos Tuimavave

Fiji: Kevin Naiqama, Marika Koroibete, Semi Radradra, Lote Tuqiri, Eto Nabuli, Alipate Tani, Aaron Groom, Ashton Sims (c), James Storer, Kane Evans, Vitale Jr Roqica, Peni Botiki, Korbin Sims, Waqa Blake, Reagan Campbell-Gillard, Osea Sadrau, Atunaisa Turagaiviu

U20 NSW v U20 Queensland

Saturday 3 May, 5:30pm
Sportingbet Stadium, Penrith
TV: Fox Sports 1, LIVE from 5:30pm

Game note: Melbourne Storm will be well represented in Penrith on Saturday evening when NSW and Queensland enter the third annual U20 Origin match. Five Thunderbolts members will line up in the representative fixture.

NSW: Clinton Gutherson, Jake Mamo, Euan Aitken, Sione Mata'utia, Tyrone Phillips, Drew Hutchison, Mitchell Moses, Jake Trbojevic, Kaysa Pritchard, Matt Lodge, Adam Elliott, Jakiel Mariner, Jack Bird, Ryan Matterson, Rhys Kennedy, Pauli Pauli, Dean Britt

Queensland: Valentine Holmes, Nene Macdonald, Brenko Lee, Brendan Elliot, John Folau, Anthony Milford, Jaelen Feeney,  Lloyd Perrett, Kierran Moseley, Christian Welch, Brett Greinke, Patrick Mago, Luke Bateman, Cameron Munster, Francis Molo, Ajuma Adams, Joe Ofahengaue, Jayden Nikorima